Kościół Mariacki jest jedną z najbardziej charakterystycznych budowli, jakimi może nas oczarować Kraków. Jego wieże zajmują ważne miejsce w panoramie Grodu Kraka, a znajdujące się w jego murach dzieła sztuki sprawiają, iż kościół ten stał się jednym z najważniejszych punktów w programie niemal każdej wycieczki po tym mieście.
Co warto wiedzieć na temat kościoła Mariackiego w Krakowie?
Kościół Mariacki może się pochwalić długa historią. Co ciekawe, powstał on jeszcze przed lokacją miasta (to wydarzenie miało miejsce w 1257 roku) oraz przed wytyczeniem Rynku Głównego. Pierwotnie była to świątynia romańska, którą w XIII-XIV wieku przemieniono w potężną bazylikę. Do dziś najbardziej charakterystycznym elementem tej budowli są potężne wieże. Wyższa z nich, zwana Hejnalicą, od samego początku była własnością miasta oraz obiektem, który wykorzystywano do ostrzegania krakowskich mieszczan przed zagrożeniem (ogniem lub przed obcym wojskiem). Dziś z wieży tej wygrywany jest krakowski hejnał, który łączy się z legendą o najeździe tatarskim.
Wyjątkowe wnętrze kościoła
Oglądając zdjęcia kościoła na regionalnej stronie Halo Kraków widzimy, że kościół Mariacki to piękne wnętrze, w których nie brak cennych dzieł sztuki. Uwagą przyciągają tu liczne epitafia oraz piękne polichromie, przy których pracował m. in. sam Jan Matejko. Piękne witraże z XIX wieku, projektowane przez Stanisława Wyspiańskiego, sklepienie nawy głównej – oto kolejne atrakcje, dzięki którym wizyta we wnętrzu Kościoła Mariackiego w Krakowie na długo zapisze się w naszej pamięci. Głównym powodem, dla którego warto tutaj zajrzeć, pozostaje jednak słynny ołtarz Wita Stwosza. Wyrzeźbiony w drugiej połowie XV wieku, przedstawia takie sceny, jak „Zaśnięcie Marii Panny” czy „Wniebowzięcie”. To jedno z najwspanialszych dzieł sztuki gotyckiej, nic więc dziwnego, że tak wiele osób w czasie wycieczki po Krakowie decyduje się poświęcić temu ołtarzowi swój czas.