Planujesz wczasy w takim kraju, jak Tunezja i chcesz wiedzieć, jak zachować się w kraju muzułmańskim? Wprawdzie w kurortach turyści mogą się cieszyć swobodą, jednak w czasie wycieczek po mniejszych miejscowościach o normach obowiązujących w tym kraju każdy powinien pamiętać. Co zatem powinien wiedzieć każdy turysta, któremu marzy się Tunezja? Oto garść informacji na temat religii tego kraju.
Religia odgrywa w Tunezji bardzo ważną rolę. Należy pamiętać, że jest to kraj muzułmański, z czym wiążą się dość surowe normy społeczne. Każdy turysta, który chce spędzić wczasy w tym kraju, powinien wiedzieć, czym różnią się sunnici i szyici. To właśnie z nimi można się spotkać w czasie wędrówek po Tunezji. Co warto wiedzieć na ich temat?
Jak wynika z oficjalnych danych, aż 98% mieszkańców Tunezji należy do ugrupowania sunnitów. Reszta to szyici. Te dwa odłamy islamu są najbardziej ze sobą skonfliktowane. Na czym polegają różnice pomiędzy nimi i skąd taka przepaść między szyitami a sunnitami?
By zrozumieć przyczynę konfliktu, należy się cofnąć do tych wydarzeń, które miały miejsce tuż po śmierci Mahometa. W 632 roku miało dojść do ważnego spotkania w Medynie. Brali w nim udział najważniejsi przedstawiciele ówczesnego świata islamskiego. Celem spotkania był wybór kalifa – nowego przywódcy i następcy Mahometa. Pierwsze trzy kalifaty przebiegały w miarę spokojnie, ogromnym problemem okazał się wybór czwartego kalifa. Został nim Ali Ibn Abi Talib – stryjeczny brat samego Mahometa. To jego zwolenników zaczęto nazywać szyitami. Co jednak było przyczyną podziału w islamie? Krew płynąca w żyłach czwartego kalifa i jego potomków, którym – jako spokrewnionym z Mahometem – chciano przekazać wyłączne prawo do sprawowania władzy nad wszystkimi muzułmanami. I tak narodził się spór, którego efektem były walki, spiski i podział w świecie islamu. Sunnici i szyici do dziś różnią się między sobą, a głównym przedmiotem sporu jest m. in. kwestia trzech pierwszych kalifów, traktowanych przez szyitów jako uzurpatorzy. Co jeszcze dzieli te dwa odłamy?
Sama religia i podejście do niej mają tu duży wpływ. Dla sunnitów najważniejsza jest bowiem Sunna, traktowana na równi z Koranem. Sunna to nic innego, jak zbiór opowiadań związanych z życiem proroka i jego nauką. To z nich można wyciągnąć wiele cennych informacji na temat wiary oraz na temat tego, w jaki sposób powinien się zachowywać muzułmanin. Dla sunnitów pierwsi następcy Mahometa to legalni przywódcy, z kolei szyici uznają ich za uzurpatorów. Szyici uznają też 12 imamów za najważniejszych przywódców religijnych. Te drobne z pozoru różnice w podejściu do wiary i historii islamu są przyczyną zaciętych sporów, które od kilku wieków toczą się wśród muzułmanów.