Urodził się w 1483 roku. Niemiecki reformator religijny, twórca luteranizmu. Przyszedł na świat w Eisleben jako syn górnika, studiował w Erfurcie, w którym spędził także trzy lata w klasztorze augustianów i w 1507 roku uzyskał święcenia kapłańskie. Przez krótki czas był nauczycielem i kaznodzieją na uniwersytecie w Wittenberdze.
Jak potoczyło się życie Marcina Lutera?
W 1517 roku zyskał ogólnokrajową sławę za ujawnienie i nagłośnienie sprzedaży odpustów przez dominikanina J. Tetzela. 31 października 1517 roku przybił do drzwi kościoła w Wittenberdze zbiór słynnych 95 tez, potępiających sprzedaż odpustów. Wezwany w następnym roku do Rzymu i zmuszony do odwołania swoich poglądów, zareagował jeszcze silniejszym atakiem na papiestwo i w 1520 roku publicznie spalił w Wittenberdze bullę papieską „Exsurge Domine” wymierzoną przeciwko niemu. W 1521 roku Karol V wezwał Lutra na spotkanie dygnitarzy cesarstwa rzymsko-niemieckiego, na którym Luter odmówił wycofania swoich tez. Luter domagał się reform, lecz jego protest doprowadził do schizmy i utworzenia Kościoła protestanckiego. Po klątwie papieskiej i banicji w 1521 roku ukrywał się na zamku elektora saskiego w Wartburgu (przetłumaczył tam na język niemiecki „Nowy Testament”), potem zrzucił habit i ożenił się. W 1529 roku napisał „Mały katechizm” i „Duży katechizm”. Po sejmie augsburskim w 1530 roku wycofał się z czynnego udziału w ruchu protestanckim i resztę życia spędził w odosobnieniu, pisząc katechezy i polemiki. Zmarł w 1546 roku.
Warto dodać, że w Polsce znajduje się pomnik Marcina Lutra. Dokładniej mieści się on w Bielsku-Białej, a na stronie halobielsko.pl można zobaczyć jego zdjęcia.
Dodatkowa uwaga – oto słynny zdanie Marcina Lutra: „Pan Bóg daje zazwyczaj bogactwo wielkim osłom, którym poza tym niczego nie użycza”.