Badania prowadzone w kościelnym wnętrzu prowadzą do wielu nowych, sensacyjnych odkryć. Sławków zaskakuje, a tutejszy kościół parafialny wciąż przyciąga uwagę nowymi znaleziskami. Jest to nie tylko obiekt ważny z historycznego punktu widzenia, ale też cenny zabytek architektury. Nic dziwnego, że wielu turystów w czasie wycieczki do Sławkowa zaczyna poznawanie jego zabytków właśnie od zwiedzenia gotyckiego kościoła Podwyższenia Świętego Krzyża.
Co warto wiedzieć na temat obiektu w Sławkowie?
Kościół parafialny w Sławkowie to jeden z najciekawszych przykładów gotyckiego stylu w architekturze na terenie województwa śląskiego. Jego najstarszą częścią jest pochodzące z II połowy XIII wieku prezbiterium, którego fundamenty powstały w miejscu wczesnośredniowiecznego cmentarzyska. Naukowcy zakładają, że kościół powstał w tym samym czasie, co pobliski zamek biskupi oraz samo miasto lokacyjne. Wyniki przeprowadzonych do tej pory badań stanowią zresztą najlepsze potwierdzenie dla tych teorii. Nowsza część nawy pochodzi z XV wieku i ma już typowo gotycki charakter.
Piękne zabytki sakralne i liczne atrakcje turystyczne warto zobaczyć również w Konstancinie.
We wnętrzu tej świątyni dominuje barok, widoczny m. in. w przypadku tak ważnych elementów wyposażenia, jak ołtarze czy też chrzcielnica. Wielką ciekawostką jest pogańska „baba”, którą można ujrzeć w kruchcie. Kościół urzeka swym historycznym charakterem, a prowadzone tu prace wciąż pozwalają na poszerzanie wiedzy na temat jego historii. Jest ona niezwykle ciekawa, dzięki czemu zainteresowanie turystów tym zabytkiem od lat utrzymuje się na wysokim poziomie.
O Sławkowie słów kilka
Sławków to jedno z najciekawszych miast na terenie powiatu będzińskiego. Z pewnością wizyta na jego terenie będzie ciekawym punktem w programie każdej wycieczki po terenie tej części województwa śląskiego. Tutejsze zabytki, w gronie których gotycka fara zajmuje wyjątkowo ważne miejsce, mają przecież niezwykły urok. Z pewnością warto poświęcić im nieco więcej uwagi i poszerzyć swą wiedzę na temat historii terenów leżących na pograniczu Śląska i Małopolski.